Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

mpk

Rozkłady jazdy

bip

Biuletyn informacji publicznej

czwartek, 08 grudzień 2016 12:10

Umowa podpisana. Wielka kasa dla Częstochowy! To będzie największe dofinansowanie na inwestycję drogową w historii miasta

6 grudnia w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych przedstawiciele Częstochowy podpisali umowę na dofinansowanie, która umożliwi rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę DK-1 w najbliższych miesiącach. Wartość unijnego wkładu w tę inwestycję wyniesie ponad 164 mln zł.

Projekt „Przebudowa alei Wojska Polskiego – DK-1 w Częstochowie” zajął wcześniej pierwsze miejsce na liście inwestycji wybranych do dofinansowania z funduszy UE przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach konkursu dla działania 4.1 Programu Infrastruktura i Środowisko "Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących w sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego."

Całkowity koszt projektu to ponad 193 mln zł, z czego z funduszy unijnych Częstochowa otrzyma ponad 164 mln zł. Rok 2017 będzie przeznaczony na przygotowania projektowe, natomiast zasadnicza część prac budowlanych planowana jest na lata 2018-2019. Obejmą one przebudowę części drogi krajowej nr 1 przebiegającej przez miasto na odcinku od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską oraz przebudowę głównych skrzyżowań (w tym budowę dwóch skrzyżowań dwupoziomowych w miejsce istniejących jednopoziomowych i nowej estakady na Rakowie). Wybudowane lub przebudowane zostaną także m.in. kładki dla pieszych, chodniki i ścieżki rowerowe.

Inwestycja pozwoli na zwiększenie dostępności transportowej Częstochowy, poprawę przepustowości DK-1 i zmniejszenie uciążliwości wynikających z nadmiernego ruchu drogowego. Zwiększy ona również bezpieczeństwo ruchu oraz nośność drogi. Udrożnienie sieci drogowej miasta poprawi płynność ruchu w korytarzu sieci TEN-T na obszarze regionu i całego kraju.

Przypomnijmy, że północny fragment DK-1 w granicach miasta był modernizowany przez miasto w ostatnich latach – także z pomocą środków unijnych. Dwupoziomowy węzeł DK-1–DK-46 (skrzyżowanie alei Wojska Polskiego z aleją Jana Pawła II) został oddany do użytku w październiku 2014 r., natomiast węzeł północny - DK-1 z ul. Makuszyńskiego – w grudniu 2011 r. a w 2013 r. uzupełnił go tzw. Korytarz Północny.

Źródło: UM Częstochowy/Centrum Unijnych Projektów Transportowych

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2018