Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

mpk

Rozkłady jazdy

bip

Biuletyn informacji publicznej

czwartek, 09 luty 2017 11:42

Klamka zapadła! Główna i Przejazdowa będą przebudowane ze wsparciem z UE. Program Lepsza Komunikacja w Częstochowie nabiera tempa

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podpisał 8 lutego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie umowę na 96,5 mln zł dofinansowania do rozbudowy DK – 46 – ulic Głównej i Przejazdowej wraz z budową obejścia ul św. Barbary do ul. Pułaskiego. Na trzy główne projekty drogowe oraz zakup niskoemisyjnych 40 autobusów miasto pozyskało w ostatnich miesiącach już 328 mln zł. Rozbudowa DW 908 i zakup autobusów są w fazie realizacji, natomiast inwestycje powiązane z rozbudową DK – 46 i przebudową DK – 1 przypadną na lata 2017 – 2019. Wspomniane działania wpisują się w Program Lepsza Komunikacja w Częstochowie.

Aktualnie Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie prowadzi przetarg, aby wyznaczyć wykonawcę rozbudowy DK- 46. Po jego rozstrzygnięciu, podjęte zostaną prace projektowe, a w latach kolejnych rozpoczną się roboty budowlane. Przedsięwzięcie m.in. ma na celu polepszenie przepustowości DK – 46 w zachodniej części miasta (wylot na Opole) oraz utworzenie lepszego połączenia z budowaną autostradą A1. Planowana wartość inwestycji wyniesie ponad 120 mln zł, a dofinansowanie osiągnie 96,5 mln zł. Rozbudowa DK – 46 została zlecona w trybie ,,zaprojektuj – wybuduj”.

Umowa na dofinansowanie przebudowy alei Wojska Polskiego – DK – 1 została podpisana w grudniu 2016r. Ponad 164 mln zł przeznaczone zostanie w latach 2017 – 2019 m.in. na przebudowę części DK-1, która prowadzi przez miasto na odcinku od węzła z Al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską. Wybudowane zostaną również dwa skrzyżowania dwupoziomowe w miejsce istniejących jednopoziomowych. W miejscu starej ,,estakady” na Rakowie powstanie nowy obiekt obudowany estetycznymi ekranami dźwiękochłonnymi. Przebudowie ulegną również m.in. ścieżki rowerowe, chodniki, kładki dla pieszych oraz infrastruktura podziemna.

Od lipca 2016r. rozbudowywana jest DW nr 908 – łączny koszt inwestycji to 54,8 mln. Projekt polega m.in. na: budowie przedłużenia alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej oraz przebudowie ulic Powstańców Warszawy, Dźbowskiej oraz Gościnnej do węzła autostradowego A1. Koniec inwestycji zaplanowano na 2018 rok. Niewykluczone jednak, że zadanie uda się zakończyć kilka miesięcy wcześniej. Program Lepsza Komunikacja to jednak nie tylko drogi. Wiosną częstochowskie MPK pozyska 40 nowych, niskoemisyjnych autobusów, które spełniają normę Euro 6. Natomiast Miejski Zarząd Dróg i Transportu przeprowadza przetarg na instalację i zarządzanie systemem Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Jego start zaplanowano na wiosnę tego roku.

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2018