Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

mpk

Rozkłady jazdy

bip

Biuletyn informacji publicznej

piątek, 26 styczeń 2018 08:08

Nowe rozwiązania na skrzyżowaniach w centrum miasta poprawią bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego!

W obrębie skrzyżowania ulic: Kopernika i Śląskiej w Częstochowie odbył się briefing prasowy poświecony kwestiom bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem Śródmieścia. Wzięli w nim udział m.in.: pracownicy MZDiT w Częstochowie z z-cą dyrektora, Mirosławem Kucią – Piekarskim na czele oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Podczas spotkania zostały przedstawione wnioski z kilkumiesięcznej pracy obu instytucji w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach miasta. Ze wspólnych analiz wynika, że skrzyżowaniami wymagającymi interwencji w zakresie inżynierii ruchu drogowego są w pierwszej kolejności krzyżówki ulic Kopernika ze Śląską i Nowowiejskiego.

– W wyniku wielu symulacji okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja sygnalizacji świetlnej na wszystkich strumieniach ruchu w obrębie wymienionych skrzyżowań – zapowiedział Mirosław Kucia – Piekarski, z-ca dyrektora częstochowskiego MZDiT. – To, że sygnalizacja świetlna będzie optymalnym rozwiązaniem wynika m.in. ze specjalnego kalkulatora danych wskazanego w ministerialnym rozporządzeniu. Konkretne wartości zostały do niego wprowadzone i ich analiza za pomocą tego narzędzia wskazała, że właśnie inteligentna sygnalizacja świetlna wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w tych miejscach – dodał Mirosław Kucia – Piekarski.

W podobnym tonie wypowiadali się funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie obecni na miejscu, którzy jednocześnie podkreślili, że modyfikacje poprawią przede wszystkim komfort poruszania się pieszych - grupy najbardziej narażonej na negatywne skutki zdarzeń drogowych.

Sygnalizacja ponadto zostanie zsynchronizowana z innymi sygnalizatorami, które znajdują się nieopodal. Dzięki temu zostanie uzyskany efekt „zielonej fali”, który spowoduje u kierujących pojazdami poruszanie się z dopuszczalną prędkością. Dzięki temu utrzymana zostanie płynność jazdy, a poprawie ulegnie bezpieczeństwo włączających się do ruchu z ulic podporządkowanych. Zdaniem drogowców i policjantów podobnego efektu nie udałoby się uzyskać stosując inne rozwiązania inżynieryjne. Instalacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach będzie kosztować około 500 tys. zł, a pieniądze na wprowadzenie tego typu inteligentnych rozwiązań komunikacyjnych są zabezpieczone w tegorocznym budżecie miasta. Montaż sygnalizacji poprzedzi przygotowanie stosownej dokumentacji projektowej. Początek działania instalacji planowany jest na koniec lata tego roku.

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2018