Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

bip

Biuletyn informacji publicznej

mpk

Rozkłady jazdy

Unia

Unia Europejska

Fundusze3

Fundusze Europejskie

czwartek, 10 styczeń 2019 11:36

Kampania „Lepsze parkowanie w Częstochowie” – apel do kierowców i wspólne działania MZDiT ze Strażą Miejską

W 2019 roku wespół z częstochowską Strażą Miejską i Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Częstochowy przeprowadzimy szereg działań, które będą miały na celu przyczynienie się do poprawy warunków i sposobu parkowania przez kierowców w naszym mieście. Jednocześnie działania te mają przyczynić się także do poprawy estetyki i bezpieczeństwa poruszania się w naszej przestrzeni publicznej. Kampania „Lepsze parkowanie w Częstochowie” jest kontynuacją działań podjętych w latach ubiegłych. Przypomnijmy, że dzięki m.in. instalacji nowych stojaków rowerowych przez MZDiT i relokacji części elementów małej architektury dokonanej na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska, udało się w Alei Najświętszej Maryi Panny ograniczyć parkowanie zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz zachowania kierowców niezgodne z przepisami ruchu drogowego i poszanowaniem przestrzeni wspólnej. Jednocześnie MZDiT zrealizował i realizuje inwestycje drogowe, które w swym zakresie mają ujętą przebudowę istniejących i budowę nowych miejsc parkingowych m.in. w Śródmieściu (chodniki w ciągu ulic Dąbrowskiego i Wilsona, zagospodarowanie terenu przyległego do ul. Perepeczki czy budowa węzłów przesiadkowych). Ponadto Straż Miejska sukcesywnie oczyszcza na terenie całego miasta parkingi z wraków samochodowych, co „uwolniło” gros miejsc, które dotąd były niedostępne dla parkujących (niebawem opublikowane zostaną najnowsze statystyki w tym temacie).

Problem złego parkowania głównie w centrum miasta jest jednak wciąż obecny. Jest to zjawisko niepożądane w przestrzeni publicznej. Komfortowe, bezpieczne i kulturalne parkowanie to zagadnienie wieloaspektowe, dlatego potrzebne są kolejne działania i inicjatywy. W 2019 roku i w kolejnych latach należy się ich w Częstochowie spodziewać ze strony każdej z wymienionych instytucji.

W związku z tym Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie pragnie zwrócić się u progu nowego roku do mieszkańców naszego miasta, zarówno zmotoryzowanych, jak i niezmotoryzowanych. Prosimy Was o podzielenie się opiniami na temat parkowania w naszym mieście ze szczególnym uwzględnieniem centrum i terenu Strefy Płatnego Parkowania. Chcemy poznać Wasze zdanie na temat tego co utrudnia Wam dobre parkowanie, bądź gdzie złe parkowanie utrudnia Wam poruszanie się lub generuje niebezpieczeństwo, jakie są niedociągnięcia infrastrukturalne, na które napotykacie, gdzie spotykacie się z nagminnymi wykroczeniami ze strony kierowców, gdzie najczęściej zdarza się parkowanie niszczące zieleń i parkowanie w miejscach niedozwolonych np. blokujące wjazd czy przejazd auta, gdzie Waszym zdaniem w związku z tym swoje interwencje w tym aspekcie powinny kierować służby mundurowe, a gdzie widzicie np. potrzebę dodatkowego wygrodzenia, wytyczenia miejsc parkingowych elementami małej architektury. Na te i na inne opinie w szeroko rozumianym temacie parkowania w Częstochowie czekamy pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . W przeciągu kilku najbliższych tygodni postaramy się je zebrać, odnieść się do Waszych sugestii i podzielić się wspólnymi wnioskami z naszymi partnerami i opinią publiczną.
 

Pragniemy także zaapelować do wszystkich kierowców o szczególną uwagę w trakcie parkowania i stosowanie się do oznaczeń sposobu parkowania. Oznakowanie danego miejsca (dotyczące np. parkowania skośnego czy równoległego) nie jest polem do swobodnej interpretacji intencji zarządcy drogi przez kierowców. Niestosowanie się do jakiegokolwiek oznakowania także w tym zakresie jest wykroczeniem drogowym. Miejmy także świadomość, że parkowanie na granicy miejsc dozwolonych, wbrew oznakowaniu czy na poboczu skutkuje często utrudnieniami dla pieszych lub zablokowaniem ruchu i doprowadza do sytuacji niebezpiecznych. Oprócz zdarzających się wciąż zatorów w ciągu Alei Najświętszej Maryi Panny spowodowanych niepoprawnie zaparkowanymi autami blokującymi przejazd autobusów MPK, do tego typu sytuacji dochodzi także poza centrum. Przykładem może być pętla autobusowa przy szpitalu na Parkitce, gdzie na przełomie roku źle zaparkowany pojazd doprowadził do zablokowania ruchu autobusów i opóźnień kilku kursów linii nr 10. Apelujemy by nie szukać na siłę miejsc sąsiadujących z docelowym miejscem naszej podróży. Zaparkowanie auta 100 czy 200 m i dalej od naszego celu jest czymś normalnym w centrach dużych miast. Parkowanie to jeden z elementów współżycia społecznego w przestrzeni publicznej, a dobre i kulturalne może być wyrazem poszanowania dla innych i wspólnej przestrzeni. W nowym roku szanujmy się więc wzajemnie także pod tym względem.

O kolejnych wspólnych działaniach w ramach kampanii „Lepsze parkowanie w Częstochowie” będziemy informować na bieżąco w odrębnych komunikatach.

 

 

 

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2021