Aktualności

Elektroniczna skrzynka podawcza MZDiT

Elektroniczna skrzynka podawcza

um-czestochowa

Urząd Miasta Częstochowy

bip

Biuletyn informacji publicznej

mpk

Rozkłady jazdy

Unia

Unia Europejska

Fundusze3

Fundusze Europejskie

piątek, 10 maj 2019 13:40

Częstochowa z Olsztynem dbają o rowerzystów i pasażerów - moc udogodnień na nowy sezon turystyczny!

W obecności m.in. prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka, wójta Gminy Olsztyn, Tomasza Kucharskiego i społecznego konsultanta ds. polityki rowerowej miasta, Łukasza Kota, odbyło się spotkanie w siedzibie częstochowskiego MPK, podczas którego zaprezentowano miejskie i gminne inicjatywy oraz inwestycje w infrastrukturę i rekreację rowerową z wykorzystaniem częstochowskiej komunikacji miejskiej i Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Podczas spotkania podkreślona została także współpraca z sąsiednią Gminą Olsztyn w tym zakresie.

Na pierwszy plan wysuwa się powołanie do życia nowej, autobusowej linii sezonowej MPK o oznaczeniu – 67R. Jej powstanie to efekt porozumienia częstochowskich: MZDiT, MPK, UM i Gminy Olsztyn. W pierwszy kurs nowa linia wyjedzie 11 maja i ma być udogodnieniem dla rowerzystów, którzy z wykorzystaniem nowej przyczepy (służącej do przewozu max 20 rowerów) przeznaczonej do użycia przy obsłudze linii 67R, będą mogli dostać się przystosowanym autobusem miejskim z miasta na Jurę i z powrotem wraz ze swoim ukochanym pojazdem. A po wycieczce na łono natury, wrócić z powrotem także autobusem MPK do miasta. Stworzenie takiego udogodnienia było możliwe również dzięki zakupowi przez MPK wspomnianej, specjalistycznej przyczepy autobusowej dostosowanej do bezpiecznego przewozu rowerów wraz z ich monitoringiem.

Pilotażowe kursy linii 67R realizowane będą w weekendy i dni świąteczne do końca września. Przejazd osób i rowerów będzie się odbywał zgodnie z taryfami biletowymi obowiązującymi w liniach podmiejskich. Rozkład jazdy autobusów nowej linii sezonowej wraz ze szczegółami jej obowiązywania i regulaminem przewozów znajdziecie w pliku z załącznika i w poniższych linkach.

http://mzd.czest.pl/publiczny-transport-zbiorowy/aktualnosci-ptz

http://mzd.czest.pl/images/rozklady/rozklady_09.05.2019r/067r/w.htm

Spotkanie było tez okazją do przybliżenia realizacji przez oba samorządy inwestycji w infrastrukturę rowerową. Gmina Olsztyn finalizuje budowę drogi rowerowej wzdłuż DK-46 od Odrzykonia do Olsztyna. Siec połączy się przy granicy z miastem z przyszłą drogą rowerową budowaną w ramach miejskiej inwestycji „Korfantego II”, która ma być w tym roku zaprojektowana na zlecenie MZDiT. W trakcie realizacji jest natomiast budowa pierwszego etapu nowej ul. Korfantego na odcinku od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników wraz z 2,5 km odcinkiem drogi rowerowej (oddanie do użytku w drugiej połowie tego roku). Budowane do drugiej połowy przyszłego roku będą natomiast częstochowskie węzły przesiadkowe, w ramach których trzy największe dworce kolejowe w mieście zostaną połączone siecią nowych i przebudowanych dróg rowerowych (łącznie ok. 6 km ).

Natomiast na nowy sezon działania systemu Częstochowskiego Roweru Miejskiego udogodnieniem dla użytkowników będą foteliki dziecięce, które zostaną zamontowane na 30 spośród 185 miejskich bicykli. W załączniku najważniejsze informacje dotyczące ich bezpiecznego użytkowania.

Rozpoczęcie sezonu rowerowego oprócz zbioru dobrych informacji, którymi podzielili się z przedstawicielami mediów miejscy i gminni włodarze, będzie miało także wymiar zabawowy. Gmina Olsztyn już 18 i 19 maja zaprasza na I edycję Jurajskiego Święta Cyklistów „Olsztyńska Korba”.

Do zobaczenia na trasach!

docxFoteliki dla CRM - dodatkowe info

docNowa linia sezonowa 67 Rowerowa

 

Informacje o MZDiT

Przyjęcia interesantów

Utrudnienia w ruchu

Praca w MZDiT

Dokumenty do pobrania

Kontakt

Media społecznościowe

       

baner PLK na stronę MPK

Copyright MZDiT Częstochowa © 2021