Uzyskaliśmy kolejne dofinansowanie do budowy "gierkówki". Tym razem z puli krajowej na kładki

Tuż po podpisaniu umowy na dodatkowe dofinansowanie ze środków unijnych do budowy trzech dwupoziomowych skrzyżowań w ramach realizowanego zadania w al. Wojska Polskiego (wsparcie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2) w wysokości ponad 30 mln zł) możemy przekazać kolejną dobrą informację na temat finansowania zewnętrznego tego strategicznego przedsięwzięcia.

Przedłużenie ul. Jesiennej do ul. Bór gotowe, cała droga niebawem będzie przejezdna

Trwają odbiory techniczne rozbudowy ul. Jesiennej do ul. Bór w Częstochowie. Po ich zakończeniu i wypełnieniu się formalności będzie można podróżować nowym odcinkiem drogi od łącznika z ul. Jagiellońską do ul. Rydza – Śmigłego. Po nowym śladzie drogi nie można jeszcze legalnie się poruszać ze względu na konieczność dopuszczenia drogi do użytkowania przez m.in. służby nadzoru budowlanego (konieczne procedury powinny zakończyć się jeszcze w maju). Wspomniane odbiory techniczne ulicy Jesiennej dotyczą także przebudowanego odcinka w istniejącym śladzie od ul. Grzybowskiej, z czynnym już przejazdem kolejowym, do ulicy Rydza Śmigłego (można jeździć tym odcinkiem za zgodą kierownika budowy).

W spotkaniu podsumowującym dotychczas wykonane prace i realizowane odbiory techniczne wziął dziś udział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Towarzyszyli mu przedstawiciele wykonawcy robót i Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Na odbieranych odcinkach budowy prace zasadnicze zostały zakończone. Pozostały, krótki odcinek ul. Jesiennej tj. od al. 11 Listopada do skrzyżowania z ul. Grzybowską, będzie wykonany do końca czerwca. tego roku. Wówczas inwestycja będzie w pełni służyła mieszkańcom stanowiąc spójną całość.

Przypomnijmy, że ta ważna dla południowej części miasta inwestycja drogowa, realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, znacznie poprawi układ komunikacyjny, który funkcjonuje w tym rejonie. Będzie to istotna alternatywa komunikacyjna dla południowych dzielnic i ruchu międzydzielnicowego. Koszt całości zadania wyniosł ok. 15, 5 mln zł z czego ponad 4,4 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a cała reszta to środki własne z budżetu miasta Częstochowy.

W ramach inwestycji wykonane zostały między innymi:


 • • Nowa jezdnia o długości niespełna 1,2 km wraz z chodnikami po obu stronach drogi,
  • Odwodnienie drogi na całej jej długości,
  • Ścieżka rowerowa o długości niespełna 1,2 km,
  • Modernizacja oświetlenia na całej długości drogi,
  • Przebudowa 6 skrzyżowań ( w tym 1 rondo) oraz 3 zatoki autobusowe,
  • Nowe zagospodarowanie terenu zielenią podnoszące jakość przestrzeni publicznej.

Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy obiektów mostowych w al. Wojska Polskiego (DK-91)

10 maja 2023 roku przedstawiciele Miasta Częstochowa i Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) działającej na mocy uprawnień przekazanych przez Komisję Europejską podpisali umowę o dofinansowanie projektu pn. „Utrzymanie strategicznego znaczenia al. Wojska Polskiego w Częstochowie dla obronności kraju”. Dofinansowanie zostało uzyskane w  konkursie organizowanym przez Komisję Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2).  Planowany całkowity koszt inwestycji wynosi 14 315 921,00 euro, a uzyskane dofinansowanie wynosi: 7 157 960,00 euro.

Ofensywa inwestycyjna na drogach lokalnych Częstochowy

Równolegle do przeprowadzanych robót na dużych inwestycjach strategicznych i szeregu prac związanych z bieżącym utrzymaniem ulic naszego miasta na wiosnę, trwają realizacje lub przygotowania do wykonawstwa szeregu drogowych inwestycji lokalnych istotnych komunikacyjnie dla różnych dzielnic Częstochowy.

Wesołego Alleluja!

Wesołego Alleluja!

W Częstochowie nabierają tempa wiosenne porządki - zamiatanie, mycie i naprawy w całym mieście

Choć wiosenna aura nie rozpieszcza, to Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie przystąpił do działań z zakresu bieżącego utrzymania, które pozwolą poprawić komfort korzystania z naszych ulic po okresie zimowym.

Jedna trzecia prac wykonana - briefing prasowy na budowie nowej al. Wojska Polskiego (DK-91)

Około 300 osób i kilkadziesiąt sztuk specjalistycznego sprzętu zaangażowanych jest aktualnie na budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91).

Montaż stalowej konstrukcji kolejnego wiaduktu na budowie al. Wojska Polskiego

Wykonawca budowy nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie realizuje montaż konstrukcji kolejnego, dwupoziomowego skrzyżowania, które powstaje w ramach tej największej we współczesnej historii miasta inwestycji drogowej.

Ulica Jesienna tej wiosny w nowej odsłonie po rozbudowie - finał prac

Rozbudowa ul. Jesiennej do ul. Bór w Częstochowie wraz z przebudową istniejącego śladu ul. Jesiennej od ul. Rydza – Śmigłego do al. 11 listopada zbliża się do końca.

Twoje zdanie się liczy! Wyraź je biorąc udział w ankiecie na temat transportu w naszym regionie

Na potrzeby opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności dla Subregionu Północnego Województwa Śląskiego (SUMP SPWŚ) przeprowadzamy badania ankietowe wśród mieszkańców regionu.

Budujemy drogową bramę jury - trwają roboty przy przedłużeniu ul. Korfantego

Trwa realizacja jednej ze strategicznych inwestycji drogowych w Częstochowie.

Wróć do początku strony