Dorosłe dęby z placu budowy drogi przesadzone w bezpieczne miejsce

Informujemy, że w czwartek przed południem, w obecności m.in. prezydenta miasta, Krzysztofa Matyjaszczyka, przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i ekip wykonawcy, rozpoczął się proces przesadzania 12 dorosłych dębów czerwonych z placu budowy drogowego połączenia ul. Warszawskiej z ul. Jaskrowską w Częstochowie.

Drzewa swoją egzystencję będą kontynuowały w nowej, bezpiecznej lokalizacji, zostaną posadzone na terenach wzdłuż nowego odcinka al. Bohaterów Monte Cassino od ul. Jagiellońskiej do ul. Dźbowskiej. Prace potrwają do zmierzchu i będą kontynuowane w piątek.  Firma wykonawcza używa do wspomnianych przesadzeń specjalistycznego sprzętu, który pozwala na ich relokację w nowe miejsca bez szkody dla stanu drzew i bez konieczności ich usuwania. 12 drzew z okolic ul. Jaskrowskiej to dęby czerwone o wysokości 5-6 m. Kilka dni wcześniej przesadzono dwa mniejsze drzewa tego gatunku. Łącznie kilkanaście roślin stanowi ważną dla środowiska wartość. Ze względu na dalszą wegetację drzew przełom zimy i wiosny jest najlepszym okresem do realizacji takich przesadzeń.

Jeśli tylko jest to możliwe ze względu na stan techniczny drzew, służby miejskie przy realizacjach inwestycji w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie zabiegają o pozostawienie najwyższego odsetka drzew czy krzewów bez względu na koszty i czas trwania formalności. Warto tu przypomnieć np. zabiegi MPK o odstępstwa od norm dla uratowania szpaleru drzew przy budowie linii tramwajowej w al. Wolności, co wpłynęło na opóźnienie prac, ale pozwoliło ocalić wspomniany drzewostan.

Budowa drogowego połączenia ul. Warszawskiej z ul. Jaskrowską zakończy się jesienią tego roku. Całościowy koszt inwestycji to ok. 5,6 mln zł.

Maszyna do przesadzania drzew
Proces przesadzania drzewa
Maszyna do przesadzania drzew
Maszyna do przesadzania drzew wraz z wyciągniętym dębem
Transport drzewa do przesadzenia
Proces przesadzania drzewa
Przesadzanie drzewa za pomocą specjalistycznej maszyny
Przesadzone drzewo
Przesadzone drzewo
Przesadzanie drzewa za pomocą specjalistycznej maszyny
Wróć do początku strony