Piloty do zdalnej obsługi SDiP przekazane osobom z niepełnosprawnościami wzroku

Na terenie centrum przesiadkowego przy Skwerze Junaków na Rakowie odbył się briefing prasowy połączony z symbolicznym przekazaniem pilotów do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla niewidomych i niedowidzących mieszkańców miasta. W spotkaniu udział wzięli m.in. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, dyrektor MZDiT, Joanna Holi – Sosnowska, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie, Tomasz Tyl, przedstawiciele częstochowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych z kierownik Iloną Juszczyk na czele oraz przedstawiciele mediów.

Założeniem spotkania było przypomnienie inwestycji w SDiP, która już kilka miesięcy służy mieszkańcom naszego miasta oraz podkreślenie, że jednym z założeń tego zadania jest ułatwienie korzystanie z komunikacji miejskiej osobom z niepełnosprawnościami. Na dowód tego 1000 sztuk pilotów zostanie przekazane bezpłatnie podmiotowi reprezentującemu osoby z dysfunkcjami narządu wzroku na terenie naszego miasta.

- Wierzę, że zdalna obsługa tego systemu z użyciem pilotów będzie dużym ułatwieniem w podróżowaniu komunikacją miejską dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku. Takie były założenia tego zadania zrealizowanego w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta, który symbolicznie przekazał pierwsze z urządzeń na ręce kierownik koła Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie, Ilonie Juszczyk.

– Jesteśmy wdzięczni władzom miasta, że o nas pamiętano i mam nadzieję, że pójdą za tym kolejne ułatwienia, bo jesteśmy grupą, która niemal codziennie korzysta z autobusów czy tramwajów w naszym mieście – podkreśliła Ilona Juszczyk. Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski w Chorzowie Koło grodzkie Częstochowa będzie koordynował dystrybuowanie bezpłatnych pilotów dla osób potrzebujących takiego wsparcia wśród mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Działania te koordynować będzie także Tomasz Tyl, który pośredniczył w porozumieniu służb miejskich ze stroną reprezentującą osoby niepełnosprawne w tym temacie.

Tyl przypomniał, że nie jest to pierwsze działanie na rzecz osób niepełnosprawnych w mieście, które udało się doprowadzić do realizacji. – Dzięki dobrej współpracy z prezydentem i MZDiT mamy m.in. specjalne oznaczenia nawierzchnią z wypustkami peronów i przejść dla pieszych przy każdej komunikacyjnej czy drogowej inwestycji miejskiej. Osoby niewidome czy niedowidzące wskazały to jako pierwszą potrzebę, kolejną są piloty, które dzisiaj przekazujemy – wyliczał społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z tablicami zmiennej treści informującymi o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju i innych ważnych dla poruszania się po mieście kwestiach, powstał przy 50 najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej w Częstochowie za kwotę 3,6 mln zł. Realizacja odbywała się równolegle do budowy centrów przesiadkowych, a uruchomienie systemu nawet wyprzedziło oddanie węzłów. Za oba zadania odpowiedzialny był Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. – Bardzo się cieszę, że oprócz instalacji i wdrożenia samego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej możemy przekazać tak znaczną liczbę pilotów do jego zdalnej obsługi osobom niepełnosprawnym. Nie jest to normą w innych miastach wykorzystujących takie systemy – podsumowała dyrektor MZDiT, Joanna Holi –Sosnowska.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej jest obecny także na wybudowanych centrach przesiadkowych. W najbliższym czasie, po wypełnieniu się formalności nadzoru budowlanego, węzły zostaną oddane do użytku mieszkańcom wraz ze wszystkimi przewidzianymi funkcjami.

Briefing prasowy połączony z symbolicznym przekazaniem pilotów do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla niewidomych i niedowidzących mieszkańców miasta. W spotkaniu udział wzięli m.in. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, dyrektor MZDiT, Joanna Holi – Sosnowska, społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie, Tomasz Tyl, przedstawiciele częstochowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych z kierownik Iloną Juszczyk na czele oraz przedstawiciele mediów.
Pilot do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla niewidomych i niedowidzących mieszkańców miasta.
Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk, dyrektor MZDiT Joanna Holi - Sosnowska oraz Pani Ilona Juszczyk – kierownik częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych przekazują symbolicznie piloty do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.
Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk,społeczny rzecznik osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie, Tomasz Tyl oraz Pani Ilona Juszczyk – kierownik częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych przekazują symbolicznie piloty do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.
Testowe użycie pilota do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej
Wróć do początku strony