Pomoc przedsiębiorcom i szacowanie strat - efekty uboczne zamknięcia cmentarzy

Decyzją Rządu RP wszystkie cmentarze w Polsce zostały zamknięte w dniach 31.10, 1.11 i 2.11. Z uwagi na tę regulację przedsiębiorcy trudniący się przycmentarną sprzedażą na terenie całego kraju, w tym ci z Częstochowy i regionu, stanęli przed widmem bankructwa.

W celu udzielenia im szybkiej pomocy, Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie jeszcze w sobotę poprosił za pośrednictwem strony na Facebook’u zainteresowanych odstąpieniem od decyzji na zajęcie pasa drogowego do sprzedaży w tym terminie, o przesłanie mailowo wniosku z taką prośbą. Pozwoli to sprzedającym w części zminimalizować straty jakie ponieśli. Z uwagi na to, że pierwszym dniem urzędowym po ogłoszeniu apelu jest poniedziałek, tego typu wnioski będą przyjmowane jeszcze dzisiaj do końca dnia (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Mimo nadzwyczajnego trybu wprowadzenia, propozycja dotarła do przedsiębiorców i spotkała się z dużym zainteresowaniem (spośród wydanych pierwotnie około 100 decyzji, do poniedziałkowego południa prośbę o odstąpienie zgłosiła jedna trzecia wnioskujących). Ostateczne dane liczbowe i finansowe dotyczące tej kwestii poznamy w najbliższych dniach. Przedstawiciele MZDiT pozostają w stałym kontakcie z przedsiębiorcami.

Już dzisiaj za to można oszacować straty jakie poniosło miasto z uwagi na przygotowanie zmian w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej na dni świąteczne, które z uwagi na wspomniane obostrzenia okazały się bezużyteczne. Łącznie to suma oscylująca wokół ćwierć miliona złotych (najprawdopodobniej nie do odzyskania przez służby miejskie). Kwota odpowiada równowartości środków potrzebnych na realizację np. budowy oświetlenia ulicznego przy drodze lokalnej na odcinku ok. 1,5 km czy budowy kilkuset metrowego odcinka chodnika.

Wróć do początku strony