Rozpoczął się proces przesadzeń drzew na budowie "DK-1”- wizytacja placu budowy

W obecności służb częstochowskiego MZD, prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta, Zbigniewa Niesmacznego, wykonawca prac rozpoczął w czwartkowe południe proces przesadzania drzew przy budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (dawna DK-1).

W pierwszej kolejności, z użyciem specjalistycznego sprzętu przesadzonych zostało 7 sztuk kilkunastoletnich klonów emerald queen o obwodzie pnia ok. 30 cm na wysokości posesji nr 114. Trafiły na zieleniec w obrębie węzła drogowego przy ul. Makuszyńskiego na Północy. Docelowo nowe miejsce egzystencji dostanie ponad 120 drzew z terenu budowy. Będą to drzewa w różnym wieku (od kilkunastu do dwudziestu kilku lat) i o różnej grubości (od ok. 20 do ponad 50 cm). Nowe życie dostaną takie gatunki jak: klon polny elsrijk, dęby czerwone, sosny czarne, klon pospolity globosum, głóg pośredni i wspomniany wcześniej klon emerald queen. Trwają analizy terenowe specjalistów od zieleni, po których liczba przesadzeń może się zwiększyć o
kolejnych kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk. Chodzi o część drzew starszych o grubszych pniach (nawet powyżej 30 lat życia i obwodzie przekraczającym 70 cm). Ostateczna liczba ewentualnych, dodatkowych przesadzeń uzależniona jest od wyników badań stanu zdrowia drzewostanu i kondycji układu korzeni.
Czwartkowe spotkanie było też okazją do wizytacji pobliskiego placu budowy nowego obiektu w miejscu starej estakady. Wykonawca poinformował m.in. o stanie realizacji instalacji pali pod podpory konstrukcji. Został zdany także raport z analiz oddziaływania prac na otoczenie, z którego wynika, że urządzenia sejsmograficzne obecne na budowie wykazały dotąd wartości oddziaływania w okolicach 50% dopuszczalnych norm. Palowanie będzie kontynuowane w weekend (z tego powodu zmiana organizacji ruchu, o której informowaliśmy wczoraj). Proces zakończy się w przeciągu kilku/kilkunastu kolejnych dni.
Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

Wróć do początku strony