Powstaje stalowy kolos - montaż wiaduktu w miejscu starej estakady

Rozpoczął się montaż konstrukcji stalowej nowego obiektu mostowego w miejscu starej estakady na Rakowie. To jedno z trzech dwupoziomowych skrzyżowań, które powstają w ramach budowy nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91). W nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek dwoma transportami specjalistycznymi na plac budowy dotarło łącznie sześć składów ciężarowych z elementami konstrukcyjnymi. To 10 belek i 2 przęsła, które zostały wcześniej przygotowane w zakładzie prefabrykacji w Kielcach skąd dotarły do naszego miasta. Wykonawca prac przystąpił do natychmiastowego montażu. Prace scalające obecnych elementów i tych, które zostaną jeszcze przetransportowane potrwają do połowy lutego. Trwające prace odbywają się pod funkcjonującym ruchem na osi al. Pokoju - ul. Jagiellońska. Najtrudniejszy zakres robót będzie musiał odbyć się przy zamknięciu ruchu kołowego i wyłączeniu kursów tramwajowych (linii 1 i 2 na południu miasta). Utrudnienia potrwają przez jeden z weekendów na przełomie miesiąca, o czym poinformujemy z wyprzedzeniem. Waga pełnej konstrukcji stalowej wiaduktu w miejscu starej estakady to ok. 420 ton. Po osadzeniu stalowego kolosa postępować będą dalsze prace budowlane związane z budową tego obiektu inżynieryjnego. Dwa inne dwupoziomowe skrzyżowania powstają na skrzyżowaniach al. Wojska Polskiego z ulicami Krakowską i Rejtana oraz u zbiegu z ul. Legionów. Przypomnijmy, że w obrębie budowy obowiązuje od kilku dni nowa organizacja ruchu (szczegóły w linku - http://mzd.czest.pl/aktualnosci-mzdit/duze-zmiany-na-budowie-nowej-al-wojska-polskiego-dk-91 ). Pamiętajmy także, że odrębnie od pierwotnych założeń aktywny przez 2-3 kolejne tygodnie pozostanie jeszcze wyjazd z ul. Rakowskiej w kierunku Katowic (szczegóły w linku - http://mzd.czest.pl/utrudnienia-w-ruchu-mzdit/czasowe-przywrocenie-wyjazdu-z-rakowskiej-w-kierunku-katowic ). Kolejny raport z największej budowy drogowej we współczesnej historii naszego miasta przekażemy niebawem. Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

E-sklep z abonamentami postojowymi - preferencyjna cena dla mieszkańców

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informuje, że w reakcji na wnioski naszych kierowców, z początkiem roku uruchomiony został sklep internetowy służący do zakupu abonamentów postojowych obowiązujących w częstochowskiej Strefie Płatnego Parkowania. Opcja ta dostępna jest poprzez specjalną platformę z e-sklepem. Aby skorzystać z tej formy zakupu należy najpierw założyć konto na stronie https://esklep.mzd.czest.pl/. Po założeniu konta możemy w pełni skorzystać z możliwości e-sklepu i dokonać zakupu wybranego przez nas abonamentu. Poniżej kod QR z przekierowaniem.

Przed dokonaniem zakupu zachęcamy do zapoznania się z regulaminem dostępnym pod linkiem https://esklep.mzd.czest.pl/content/8-regulamin

Za pośrednictwem e-sklepu Klient może zakupić na wskazany numer rejestracyjny następujące abonamenty:

• abonament postojowy mieszkańca danego rejonu Strefy Płatnego Parkowania w Częstochowie(kwartalny) – 90,00 zł
• abonament postojowy mieszkańca Częstochowy (miesięczny) – 150,00 zł
• abonament postojowy osoby niepełnosprawnej (kwartalny) – 60,00 zł
• oraz abonamenty postojowe jednodniowe, tygodniowe i miesięczne dostępne dla wszystkich, odpowiednia za – 21,00 zł, 100,00 zł, 400,00 zł

Informujemy również, że przestała funkcjonować możliwość wykupienia abonamentów poprzez wysłanie stosownego wniosku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jednocześnie warto podkreślić, że zmiana cen abonamentu miesięcznego stawiająca w uprzywilejowanej sytuacji mieszkańców Częstochowy wynika z faktu, że to osoby miejscowe, powinny mieć dostęp do takich zakupów miesięcznych w preferencyjnych cenach. Ponadto jest to jeden z elementów szerszej oferty miejskiej mającej zachęcić osoby funkcjonujące i pracujące w mieście, a mieszkające w jego obrębie tuż za granicami administracyjnymi, do meldowania się w Częstochowie. Podkreślamy jednak, że ceny jednostkowe biletów dla wszystkich parkujących w strefie pozostały w niezmienionej stawce bez wyjątku.

Duże zmiany na budowie nowej al. Wojska Polskiego (DK-91)

Niecały rok pozostał do zakończenia budowy nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91). Wraz z budową trzech dwupoziomowych skrzyżowań obraz infrastruktury głównej arterii naszego miasta zmieni się kompletnie zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.

Trwają wyburzenia budynków na budowie nowej al. Wojska Polskiego

W ślad za postępującymi pracami na placu budowy największej inwestycji drogowej we współczesnej historii miasta, ekipy wykonawcy przystąpiły w tym tygodniu do realizacji wyburzeń budynków, które stoją w kolizji z przyszłym kształtem skrzyżowania budowanej al. Wojska Polskiego z ul. Równoległą w Częstochowie. Robotami objęte są trzy nieruchomości przewidziane do dekonstrukcji w pierwotnym projekcie budowlanym.

Częstochowskie inwestycje w poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Kilkanaście przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na terenie miasta zostało objętych w ostatnim czasie pracami, które poprawią bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niektóre z nich to rozwiązania innowacyjne w skali kraju.
Prace zlecone przez częstochowski MZD polegały m.in. na montażu dodatkowego oświetlenia słabo widocznych przejść w dwóch miejscach i na instalacji dodatkowego oznakowania poziomego w kilku kolejnych. W pięciu newralgicznych lokalizacjach, przy przejściach dla pieszych, zostały ustawione dodatkowo odblaskowe postacie imitujące pieszych, po jednym dla każdego kierunku jazdy. Łącznie w mieście pojawiło się 11 sztuk takich instalacji, bo dodatkowa postać imitująca osobę niepełnosprawną została zamontowana na Rakowie. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Wcześniej pojedyncze sztuki były testowane rotacyjnie na terenie miasta. Decyzja o ostatecznych lokalizacjach została poprzedzona analizami inżynierów ruchu drogowego.
Część prac była możliwa do realizacji ze względu na dofinansowanie, które miasto uzyskało w ramach projektu koordynowanego przez WORDy i Śląski Urząd Marszałkowski (do 50% kosztów każdego z elementów). Reszta to zadania realizowane już w pełni ze środków własnych Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.
- Najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego. Istotne są także projekty inwestycyjne sukcesywnie poprawiające warunki poruszania się po mieście - podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk i dodaje. – Dobrze, że udaje się to robić nie tylko w ramach realizacji dużych zadań drogowych, ale także poprzez nowe inicjatywy podejmowane przez służby miejskie oraz dzięki wykorzystaniu dofinansowania zewnętrznego dedykowanego bezpieczeństwu m.in. pieszych.

Lista lokalizacji z instalacją dodatkowego oznakowania i doświetleniem przejść dla pieszych.
• Oznakowanie poziome przejść i przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu św. Rocha ze św. Krzysztofa
• - II - Okulickiego z Bialską
• - II - Okulickiego z Dekabrystów
• - II - Okulickiego z Łódzką
• - II - Okulickiego z Mazowiecką
• - II - Okulickiego ze św. Krzysztofa
• Doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. Dekabrystów przy Parku Wodnym
• Doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. PCK na wysokości szpitala

Lista przejść dla pieszych, przy których zamontowano nowoczesne oznakowanie odblaskowe imitujące zarysy postaci pieszych:

• Łódzka przy Sikorskiego (2 szt.)
• Fieldorfa – Nila przy Bacewicz (2 szt.)
• Pułaskiego przy św. Augustyna (2 szt.)
• Jesienna przy szkole (2 szt.)
• Kiedrzyńska przy Zapolskiej (2 szt.)
• Aleja Pokoju przy Iłłakowiczówny - instalacja imitująca postać osoby niepełnosprawnej (1 szt.)

W przyszłorocznym sezonie budowlanym dopełnieniem powyższych działań będzie dostosowanie przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych w siedmiu lokalizacjach głównie w obrębie centrum miasta (m.in. poprzez montaż specjalnych wypustek oznaczających krawędzi przejść). Łączny koszt zestawienia wszystkich wymienionych inwestycji to ok. 580 tys. zł.

Specjalistyczny sprzęt pracuje na budowie nowej al. Wojska Polskiego – fotorelacja

Na budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie pojawił się specjalistyczny sprzęt pozwalający na budowę fundamentów nowych obiektów na dwupoziomowych skrzyżowaniach. Roboty są realizowane  u zbiegu ulicy Legionów z al. Wojska Polskiego i na krzyżówce Wojska Polskiego – Rejtana – Krakowska. Wspomniane prace będą kontynuowane przez najbliższe miesiące. Postępuje budowa obiektów z przejściami dla pieszych na wysokości ulic: Papierowej i Wesołej. Na początku nowego tygodnia zaś na budowie rozpocznie się rozbiórka stacji benzynowej i budynków przy ul. Równoległej. Po nowym roku natomiast realizacja kolejnych zakresów prac zostanie uruchomiona w obrębie budowy skrzyżowania w miejscu starej estakady na Rakowie. O kolejnych postępach prac i ewentualnych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować niebawem. Przypomnijmy, że budowa nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie to największa inwestycja drogowa w historii naszego miasta i jedna z największych w południowej Polsce, które są aktualnie w realizacji. Budowa pełnej infrastruktury podziemnej i naziemnej wraz z trzema bezkolizyjnymi skrzyżowaniami od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej ma mieć swój finał z końcem przyszłego roku.

Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

Wyłania się nowy kształt DK-46 na zachodzie miasta - wizytacja budowy

Budowę nowej DK-46 w istniejącym śladzie ulic: Głównej i Przejazdowej wizytował dziś prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. W przeglądzie części trwających prac towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele wykonawcy i częstochowskiego MZD z z-cą dyrektora Piotrem Kurkowskim. Inwestycja wraz z budową nowego śladu drogi stanowi jedno z największych przedsięwzięć budowlanych w historii miasta.

Aktualnie najbardziej intensywne prace trwają na budowie obiektu mostowego nad Stradomką, gdzie ruch odbywa się po moście tymczasowym. Skomplikowane roboty realizowane są także w sąsiedztwie linii kolejowej, głównie na przejazdach. Najwięcej zadań do zrealizowania ekipy wykonawcy mają aktualnie na zamkniętych przejazdach kolejowych w ulicy Przestrzennej i Szybowej (na tym drugim ruch kołowy ma zostać przywrócony od 3 grudnia). Wcześniej zrealizowano budowę obiektu mostowego nad Gorzelanką. Częściowo otwarte zostało już skrzyżowanie z ul. Tatrzańską. Odcinkowo główny ruch na budowie nowej DK-46 odbywa się po nowej nawierzchni choć poziomy jezdni m.in. ze środkowym pasem manewrowym z kostki zostaną wyrównane dopiero po uzupełnieniu struktury o warstwę ścieralną (ostatnią, wierzchnią część drogi). Na budowie w ciągu ulic: Głównej i Przejazdowej w pięciu lokalizacjach ruch odbywa się wahadłowo ze sterowaniem sygnalizacją świetlną.

- Budowa nowej DK-46 w zachodniej części miasta to szansa na lepszą komunikację dla wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim na poprawę komfortu tych, przez których dzielnice droga przebiega i na które bezpośrednio oddziałuje. Dzielnice Gnaszyn-Kawodrza, Podjasnogórska, Stradom, Trzech Wieszczów dzięki tej inwestycji, na którą czekano od dłuższego czasu, zyskają lepszą drogę, a także impuls do rozwoju - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że mimo szerokiego zakresu i trudności w prowadzeniu wielu prac "pod ruchem" oraz w sąsiedztwie linii kolejowej realizacja inwestycji będzie przebiegała zgodnie z planem. Wierzę, że z rozbudowanej drogi oraz nowego połączenia będziemy mogli skorzystać w przewidzianym umową terminie.

Komplet prac ma mieć swój finał z końcem 2023 roku.

Zadanie o nazwie „Rozbudowa DK-46 – ul. Głównej i ul. Przejazdowej wraz z budową obejścia ul. Św. Barbary do ul. Pułaskiego” to strategiczna inwestycja realizowana w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Oprócz budowy infrastruktury drogowej i podziemnych sieci, na odcinku ok. 6 km powstaną drogi rowerowe, chodniki, oświetlenie, ronda i skrzyżowania poprzeczne, które zyskają nową i bezpieczną geometrię. Teren zyska odwodnienie. Dzięki budowie nowego śladu drogi, czyli tzw. obejścia ul. Św. Barbary, ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony ze znacznej części otoczenia centrum miasta. Inwestycja wraz z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej kosztuje ponad 98 mln zł (bez kosztów robót dodatkowych).

Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

Na pl. Biegańskiego zamontowaliśmy okazałą choinkę!

Skomplikowana operacja logistyczna poprzedziła wtorkowy transport choinki bożonarodzeniowej, która górować będzie nad częstochowskim pl. Biegańskiego w okresie zimowym. W środę drzewo zostanie ubrane i ozdobione. Wraz z pozostałymi do montażu świątecznymi instalacjami rozświetli centrum miasta w pierwszych dniach grudnia. Akcję ozdabiania miasta świątecznymi iluminacjami specjaliści z Wydziału Oświetlenia MZD tradycyjnie koordynują z Wydziałem Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy przy wsparciu grona sponsorów i firm prywatnych.

Drzewo, które stanęło na pl. Biegańskiego to daglezja zielona o wysokości ok. 12 m. Okaz pochodzi z prywatnej posesji z ul. Borelowskiego, a jego usunięcie z działki poprzedziła standardowa procedura związana z wydaniem zgody na wycinkę przez instytucje ochrony środowiska. Druga choinka miejska stanie w tym sezonie na rakowskim placu Orląt Lwowskich. Instalacja świerka srebrnego z ul. Bugajskiej o wysokości ok. 10 m odbędzie się w piątek, ubrana przez samych mieszkańców zaś ma zostać w niedzielę. Na Starym Rynku elementami świątecznej iluminacji będzie dodatkowe oświetlenie drzewa oraz ustawienie podświetlonego logo miasta wraz z wykorzystaniem istniejących iluminacji na placu.

Oba drzewa zostały zgłoszone przez właścicieli jeszcze podczas zeszłorocznej akcji poszukiwania bożonarodzeniowej choinki przez MZD, której dzięki temu w tym roku nie trzeba było przeprowadzać. Jeśli nosicie się z zamiarem uzyskania zgody na usunięcie kilkunastometrowego drzewa iglastego o szlachetnej formie ze swojej posesji i rozpoczęliście formalności z tym związane to prosimy o kontakt z Wydziałem Oświetlenia MZD w mailu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 34664305. Niewykluczone, że wówczas to Wasza choinka stanie się miejską atrakcją już za rok.

Na pl. Biegańskiego zamontowaliśmy okazałą choinkę!Show Gallery

Początek "Akcji zima" - uważajcie na drogach i chodnikach

Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody w czwartek o świcie (17.11) zostanie powołana 50% gotowość do zimowego oczyszczania miasta. W efekcie tego 11 jednostek ciężkiego sprzętu pozostanie w gotowości do wyjazdu na nasze ulice. Będzie te de facto rozpoczęcie „Akcji zima” w tym sezonie na terenie Częstochowy. Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta, należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt firmy wykonawcy będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych. W praktyce oznacza to, że np. posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych; tak by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady. Może się wiec zdarzyć się, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody. W efekcie przewidywanego pogorszenia warunków meteorologicznych (w zależności od potencjalnej intensywności zjawisk) powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze zaangażowania 50% lub 100% floty specjalistycznego sprzętu firmy wykonawcy zimowego oczyszczania miasta.

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek odpowiadać będzie m.in.: 16 samochodów z samymi pługami (do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu), 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych; na mieście ustawionych zostanie 50 skrzyń z piachem. Oprócz kierowców pojazdów, do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje blisko 660 km ulic na terenie miasta Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne.

Zimowe oczyszczanie miasta jest zadaniem kosztownym. Jednorazowy przejazd samymi tylko ulicami miasta pełnego zestawu pługopiaskarek to koszt przekraczający 100 tys. zł brutto. Wartość całej „Akcji zima” będzie można więc oszacować po wykonaniu i zbilansowaniu pełnej usługi, której koniec przewidziany jest na 31 marca przyszłego roku. Zadanie realizowane jest w ramach trzyletniej umowy na letnie i zimowe utrzymanie miasta.

Budowa nowej al. Wojska Polskiego po wznowieniu prac - stan na początek listopada

Od kilkunastu dni trwają prace związane z przebudową al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91). Wyzwania dokończenia robót, wstrzymanych po zerwaniu umowy z winy poprzedniego wykonawcy, w ograniczonym czasie podjęło się konsorcjum firm NDI S.A i NDI Sopot S.A.  Przebudowa jest realizowana w strategicznym komunikacyjnie dla miasta ciągu. Aleja Wojska Polskiego to kluczowa arteria, ale i ważny punkt na mapie kierowców podróżujących po naszym regionie i południowej Polsce.

Zmiana organizacji ruchu związana z zamknięciem znacznego odcinka al. Wojska Polskiego została wprowadzona 3 listopada. Było to konieczne do prowadzenia robót budowlanych w szerszym zakresie, które wykonawca sukcesywnie intensyfikuje.  

- Ekipy rozpoczynają obecnie frezowanie nawierzchni bitumicznej na tym odcinku. Następnie po usunięciu starej nawierzchni rozpoczną się prace przy budowie i przebudowie kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych, a także budowy dolnych warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowej – mówi Tomasz Kawalec kierownik budowy z firmy NDI, generalnego wykonawcy prac. -  Następnie planujemy rozpoczęcie prac przy budowie obiektu WD1 (ul. Legionów) i WD3 (ul. Krakowska) polegających na wykonaniu wzmocnienia podłoża pod ich podpory.

Inne roboty to między innymi rozbiórki na dwóch przejściach podziemnych, a następnie rozpoczęcie budowy nowych przejść.

Wykonawca jeszcze w listopadzie chciałby rozpocząć przebudowę sieci wodociągowej kolidującej z nowoprojektowaną infrastrukturą drogowo – mostową oraz przebudowę ciepłociągu w okolicach ul. Okrzei. 

Aktualnie prowadzone są już prace przy przebudowie kanalizacji sanitarnej i budowie kanalizacji deszczowej na kilku odcinkach, a także przy przebudowie sieci elektroenergetycznych, które kolidują z nowo projektowaną infrastrukturą drogowo-mostową. Najwięcej kolizji z sieciami podziemnymi, efektem których są czasochłonne prace, znajduje się na zamkniętym w obu kierunkach odcinku al. Wojska Polskiego.

- Prace toczą się także przy budowie mostu nad rzeką Wartą. Wykonaliśmy fundamenty w osi drugiej dla obiektów na łącznicach lewej i prawej. W trakcie jest zbrojenie i deskowanie fundamentów osi pierwszej dla obiektów na łącznicach lewej i prawej. Od kolejnego tygodnia chcemy rozpocząć zbrojenia podpór obiektu na łącznicach w osi drugiej – dodaje kierownik budowy Tomasz Kawalec z firmy NDI.

W najbliższych tygodniach rozpocznie się także wyburzenie pozostałych, starych istniejących obiektów i sukcesywna rozbiórka kładek dla pieszych oraz budynków w rejonie ul. Równoległej. Planowane jest rozpoczęcie przebudowy wodociągów, gazociągów i ciepłociągu. Kontynuowane będą drogowe roboty rozbiórkowe, a ekipy wykonawcy rozpoczną wykonywanie dolnych warstw konstrukcji nawierzchni drogowej. Wykonawca oczekuje, że jeszcze w listopadzie na plac budowy zostaną dostarczone pierwsze elementy konstrukcji nowego obiektu w miejscu estakady na Rakowie.

Całe przedsięwzięcie obejmuje przebudowę 5,5-kilometrowego odcinka al. Wojska Polskiego od węzła z al. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską. Każdy z pasów ruchu ma mieć 3,5 metra szerokości. Ważne jest też dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 115 kN/oś (nacisk osi pojedynczej samochodu ciężarowego) i nadanie jej kategorii KR7.

W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki, drogi rowerowe, zatoki autobusowe oraz zjazdy do posesji i miejsc postojowych. Zadanie obejmuje również przebudowę skrzyżowań z drogami poprzecznymi, budowę węzła drogowego z ul. Rakowską, trzech przejść podziemnych, rozbiórkę sześciu istniejących kładek dla pieszych i budowę nowych oraz remont trzech mostów i kładki dla pieszych, ale i budowę pięciu nowych obiektów mostowych. Co więcej, do wykonania jest także przebudowa systemu odwodnienia, oświetlenie drogi, kanał technologiczny, ekrany akustyczne oraz przebudowa kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury pod i naziemnej, czyli urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci gazowych, urządzeń melioracyjnych i hydrologicznych. Generalny wykonawca konsorcjum firm z Grupy NDI odpowiada również za wykonanie docelowej organizacji ruchu oraz za nasadzenia zieleni. Konsorcjum wykonawcze ma czas na zakończenie robót oraz zdobycie pozwoleń i koniecznych odbiorów zgodnie z umową do końca listopada przyszłego roku.

Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

 
Wróć do początku strony