Dodatkowe dofinansowanie i postępy prac na budowie nowej „gierkówki” w Częstochowie

U zbiegu ulic: Krakowskiej i Rejtana z nową al. Wojska Polskiego (DK-91), która pozostaje w budowie, odbył się dziś briefing prasowy dotyczący ważnych, bieżących spraw związanych z realizacją tej największej we współczesnej historii Częstochowy, inwestycji drogowej.

W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, z-ca dyrektora MZD, Marcin Wołek i przedstawiciele konsorcjum wykonawczego firm NDI: Adam Owsiany i Wojciech Pałczyński oraz dziennikarze redakcji lokalnych i ogólnopolskich. Szef Miasta przekazał opinii publicznej informację o kolejnym dodatkowym dofinansowaniu, które podległe mu służby uzyskały na trwającą budowę częstochowskiego odcinka „gierkówki”.

 - Ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskaliśmy ok. 21,5 mln zł, co łącznie ze wcześniejszymi pulami, o które z sukcesem aplikowaliśmy daje ok. 65 mln zł dodatkowej kwoty, która odciąży budżet miasta w zakresie wkładu własnego do tego strategicznego zadania drogowego. Wraz z pierwotnym dofinansowaniem unijnym środki zewnętrzne, które uzyskaliśmy na ten cel wynoszą już ponad 225 mln zł – tłumaczył Krzysztof Matyjaszczyk.

 Przypomnijmy, że poprzednie pule, o które Miasto skutecznie postarało się w tym roku to środki UE w ramach Cev-2 w kwocie ponad 34 mln zł z przeznaczeniem na budowę trzech dwupoziomowych skrzyżowań w ramach inwestycji i pieniądze z subwencji ogólnej budżetu państwa w kwocie 9,5 mln zł na budowę 5 kładek dla pieszych w ciągu budowanego od podstaw odcinka al. Wojska Polskiego w Częstochowie.

 Przedstawiciele wykonawcy przybliżali szczegóły dotyczące aktualnego stanu realizacji prac. Adam Owsiany z NDI wskazywał na duże zaawansowanie prac na dwupoziomowym skrzyżowaniu, przy którym odbyło się spotkanie.

 - Widzimy, że nasypy są niemal w pełni gotowe, jedna z łącznic i część dojazdów do obiektów na górze są już w masie bitumicznej. Rondo na dole przybiera docelowych kształtów. W najbliższym czasie będziemy posuwać tutaj dalej prace drogowe, pojawią się m.in. krawężniki, a na całej budowie będziemy przygotowywać następne odcinki do układania kolejnych warstw nawierzchni – powiedział Adam Owsiany.

 Ludzie NDI wskazywali także na prace związane z obiektami dla pieszych i rowerzystów.

 - Kładki przy Mireckiego i Okrzei są scalane i za około 2 tygodnie osadzimy je na filarach, w międzyczasie przyjadą na budowę elementy konstrukcyjne kolejnych obiektów, które będziemy przygotowywać do montażu. Ich oddanie do użytku nie nastąpi jednak natychmiastowo, bo to skomplikowany proces. Na budowie mamy jeszcze do wykonania sporo pracy, ale najtrudniejsze momenty są już za nami. Pracujemy na wszystkich frontach – podkreślił Wojciech Pałczyński z NDI.

 Przedstawiciele wykonawcy zapewniali, że w tym roku mieszkańcy miasta i regionu skorzystają z infrastruktury komunikacyjnej nowej al. Wojska Polskiego na całym odcinku objętym trwającymi pracami. Natomiast jeszcze w te wakacje (w okolicach połowy sierpnia) udrożniony zostanie poprzeczny przejazd pod przebudowanym obiektem mostowym w ciągu ulic: Bór-Bardowskiego. Inwestycja realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie ma zakończyć się w 2023 roku. Koszt prac z umowy po ich wznowieniu wynosi 359 mln zł, zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami dofinansowanie zewnętrzne wynosi ok. 225 mln zł. Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

Wróć do początku strony