Jedna trzecia prac wykonana - briefing prasowy na budowie nowej al. Wojska Polskiego (DK-91)

Około 300 osób i kilkadziesiąt sztuk specjalistycznego sprzętu zaangażowanych jest aktualnie na budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91).

Przedstawiciele generalnego wykonawcy z Grupy NDI oraz Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie zdali relację z dotychczas wykonanych prac i zarysowali perspektywy na najbliższą przyszłość w zakresie realizacji robót podczas dzisiejszego spotkania z mediami na terenie budowy. Miejscem briefingu prasowego było otoczenie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Legionów, jednej z trzech dwupoziomowych krzyżówek, które zostaną wzniesione w ramach tego zadania. Wykonawca zapewnił, że wszystkie jego działania zmierzają do wypełnienia kontraktu w terminie z końcem tego roku.

- Aktualnie zawansowanie prac oscyluje wokół 30% wykonania więc mniej więcej jedną trzecią roboty mamy za sobą – wyjaśnia Adam Owsiany, dyrektor kontraktu z NDI i dodaje. – Najtrudniejsze w dotychczasowych pracach było likwidowanie licznych kolizji sieci podziemnych, także tych, których nie było na mapach. Z większością kłopotów jednak się uporaliśmy, trudne roboty mostowe też są mocno zaawansowane. Pracujemy dalej, mamy nadzieje bez jakichkolwiek przykrych niespodzianek, które utrudniłyby prace.

Każdy odcinek tej największej drogowej inwestycji we współczesnej historii miasta ma swoją specyfikę, dlatego szczegółowo omówiono poszczególne fragmenty wraz z perspektywami na przyszłość. Na przykład już w przyszłym tygodniu ma rozpocząć się układanie pierwszych warstw bitumicznych jezdni na odcinku kilkuset metrów od strony al. Jana Pawła II. Późną wiosną rozpoczną się natomiast prace konstrukcyjne związane z budową nowych kładek dla pieszych.

- Chcemy poprzez ścisłą współprace z wykonawcą doprowadzić pomimo skomplikowanych prac w tym zakresie do tego by latem te roboty sfinalizować i później umożliwić pierwszym pieszym przedostawanie się na drugą stronę al. Wojska Polskiego z wykorzystaniem nowych obiektów – podkreśla zastępca dyrektora częstochowskiego MZD, Marcin Wołek.

Niewykluczone, że niektóre elementy drogowe czy krótkie fragmenty odcinków dróg aktualnie zamkniętych będą także udostępnione wcześniej do warunkowego użytku. Jest to jednak obwarowane wieloma czynnikami stąd ani wykonawca ani zamawiający nie zadeklarowali na razie nic konkretnego w tym aspekcie. Natomiast prawdopodobnie przed wakacjami kontrakt osiągnie półmetek wykonania, tak by w szczycie sezonu budowlanego mogła postępować dalsza część budowy, którą zdominują prace mostowe i roboty drogowe. Przypomnijmy, że budowa nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91) uzyskała ostatnio dodatkowe dofinansowanie ze środków UE. Łącznie z pierwotną kwotą, partycypacja ze środków zewnętrznych wyniesie blisko 200 mln zł przy 359 mln zł kosztów łącznych umowy z wykonawcą prac. Termin realizacji całości przypada na końcówkę tego roku, do 30 listopada.

Podsumowanie dotychczasowych postępów na budowie w materiale przygotowanym przez Wykonawcę pod tekstem.

Przepraszamy za utrudnienia, budujemy dla Was!

Sfinansowano przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.

Wróć do początku strony