Pożegnanie z estakadą na Rakowie. Zaawansowane prace przy przebudowie al. Wojska Polskiego w Częstochowie

W obecności prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka, przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i firm wykonawczych w czwartkowe południe odbył się briefing prasowy na nierozebranej dotąd części estakady na Rakowie.

Demontaż tego 45-letniego obiektu to najbardziej skomplikowany element pierwszej fazy prac przy przebudowie al. Wojska Polskiego (DK-1/DK-91). To największa inwestycja drogowa we współczesnej historii miasta, która rozpoczęła się przed kilkunastoma dniami.

- To historyczny moment, bo za chwile miejsce, na którym się znajdujemy przestanie istnieć. Po raz ostatni możemy z perspektywy tego obiektu spojrzeć na miasto. To jednak dobra informacja dla mieszkańców, ponieważ w miejsce tej starej estakady powstanie nowa, która poprawi komfort podróżowania i funkcjonowania w jej obrębie. Do tego czasu musimy liczyć się z utrudnieniami, za które dzisiaj przepraszamy. Niemniej zobowiązałem podległe mi służby do minimalizowania wszelkich uciążliwości i wierzę, że uda się tego dokonać choć miejmy świadomość, że uniknąć ich w pełni nie sposób – powiedział prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak się okazuje służby drogowe od samego początku przygotowania do prac działają w tym kierunku.

- Regularnie przyglądamy się potokom samochodów poruszających się w obrębie prac i dostosowujemy poszczególne rozwiązania do potrzeby sytuacji m.in. cykle sygnalizacji świetlnej. Informujemy o zmianach w organizacji ruchu powszechnie i proponujemy najbardziej optymalne aktualnie objazdy. Chcemy sugerować omijanie utrudnień kierowcom tranzytowym jeszcze daleko przed Częstochową. Dzięki porozumieniu z GDDKiA od najbliższej środy kilka tablic informujących o optymalnym objeździe autostradową obwodnicą miasta stanie na najbardziej strategicznych skrzyżowaniach prowadzących do w kierunku Częstochowy – zapowiedziała p.o. dyrektora MZD, Joanna Holi – Sosnowska.

Ponadto w najbliższych dniach w obrębie prac przy estakadzie pojawią się urządzenia sejsmograficzne, które będą monitorowały uciążliwość robót, pojawiające się przy rozbiórce zapylenie będzie minimalizował zraszacz. Przedstawiciele wykonawcy zapowiedzieli jednocześnie jak będą wyglądały kolejne tygodnie na budowie.

- Do połowy września powinniśmy już zdemontować całą estakadę, wówczas rozpoczniemy budowę nowej. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane prace drogowe będą się pojawiały na północnym odcinku – powiedział Przemysław Ściskała, dyrektor robót mostowych w ramach inwestycji.

Wszystkie prac przy przebudowie al. Wojska Polskiego w Częstochowie mają zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku. Koszt prac zasadniczych z umowy opiewa na 179 mln zł. Inwestycja realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

Remontowany odcinek Alei Wojska polskiego
Nierozebrana część estakady na Rakowie
Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z Joanną Holi - Sosnowską dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg oraz z Piotrem Kurkowskim Zastępcą Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Radnymi Miasta uczestniczą w briefingu prasowym
Wizualizacja nowej estakady na Rakowie
Zalecany objazd Częstochowy
Zalecany objazd Częstochowy
Wróć do początku strony